سایت تفریحی

آرشیو

   بازی آنلاین

تبلیغات  http://www.30cd.biz/upload_pic/1302611341.gif
  گردنبند ماه تولد

  کرم موبر دائمی balea اصل آلمان
  روغن مورچه روجا
   
  Click Here
  اتوموی اینستایلر
  Click Here

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

پیش بینی هواشناسی

توصیه هایی برای بهتر شدن آشپزخانه

آشپزخانه شما هرچقدر هم كه كوچك باشد، بازهم جایی برای قراردادن میز غذاخوری درآن می توان پیدا كرد.
شاید تا سال‌ها پیش كاربرد میز و صندلی برای صرف وعده‌های غذایی، كاری تجملاتی و غیرضروری به نظر می‌رسید؛ ولی این روزها با توجه به شیوع مشكلات جسمانی و شكایت بسیاری از افراد - به‌خصوص در سنین میانسالی و كهنسالی- از دردهای استخوانی در نواحی زانو و كمر، متخصصان همواره كاربرد میز و صندلی را به جای نشستن بر سر سفره ضروری می‌دانند....


در واقع، به این ترتیب دیگر نیازی نیست كه زانوها به طور كامل جمع شده و كمر و پشت برای خوردن غذا به حالت خمیده درآیند.

علاوه بر این، پزشكان برای پیشگیری از بروز چنین مشكلاتی، این شرایط صرف غذا و نشستن صحیح روی صندلی را حتی از سنین كودكی و نوجوانی نیز توصیه می‌كنند.

البته با توجه به فرهنگ مهمان‌نوازی ما ایرانیان، در خانه اغلب- در صورتی كه فضا اجازه دهد- فضایی به قرار دادن سرویس میز و صندلی غذاخوری اختصاص می‌یابد؛ یعنی در واقع میز و صندلی غذاخوری عموما جزو سرویس مبلمان به حساب می‌آید؛ غافل از اینكه وجود این تسهیلات برای اهالی خانواده- كه روزی 3 بار به آن نیاز دارند- ضرورت بیشتری دارد.

بهترین مكان برای این منظور نیز آشپزخانه است؛ به‌خصوص آنكه مانند تصویر اصلی این مطلب همزمان با نشستن پشت میز و صرف غذا شاهد درختان و فضای باصفای بیرون هم باشید. كاربرد میز و صندلی در آشپزخانه چندین مزیت مهم دارد.

مزایای میز و صندلی در آشپزخانه

1 - میز و صندلی- و در واقع افراد- به مراكز اصلی آشپزخانه یعنی اجاق گاز، یخچال و سینك ظرفشویی نزدیك بوده و در نتیجه شما حین صرف غذا می‌توانید هرگونه كمبودی را به‌راحتی- تنها با طی چند قدم- برآورده كنید.

نكته: اگر در محیط آشپزخانه امكان قرار دادن میز و صندلی وجود نداشت، میز و صندلی غذاخوری را در نزدیك‌ترین فضا به آشپزخانه قرار دهید.

2 - با صرف وعده‌های غذایی در محیط آشپزخانه، در فضاهای دیگر خانه ریخت و پاشی نشده و در ضمن تمیزكاری در این محیط نیز به جهت نوع پوشش‌ها -به‌خصوص كفپوش- بسیار راحت‌تر از دیگر محیط‌ها انجام می‌شود. این موضوع در مورد خانواده‌های بچه‌دار بسیار حائز اهمیت است.

3 - وجود میز و صندلی غذاخوری یا به اصطلاح عام صبحانه‌خوری در آشپزخانه، باعث ایجاد رابطه بیشتر بین اهالی خانواده می‌شود؛ به این ترتیب وقتی خانم خانه در حال پخت و پز است و بقیه اعضای خانواده نیز كاری برای انجام دادن ندارند، روی صندلی‌ها نشسته و همزمان با صحبت كردن با خانم خانه در آن چند ساعت حضور در خانه، ارتباط‌ها نزدیك‌تر خواهد بود.

به‌علاوه، این میز گاهی حتی نقش میز تحریر را برای بچه‌های دبستانی- آن هم هنگام انجام تكالیف و دیكته‌های شبانه- ایفا می‌كند. به این صورت مادر خانه می‌تواند همزمان با انجام كارهای مربوط به آشپزی، به تكالیف فرزند محصلش نیز رسیدگی كند.

نكته: این 2 مورد اخیر در مورد آشپزخانه‌های با سیستم باز -كه پیشخوان به‌عنوان میز غذاخوری محسوب می‌شود- نیز صدق می‌كند.

4 - علاوه بر موارد فوق، این میز به‌عنوان میز كار در آشپزخانه نیز به حساب آمده و خانم خانه می‌تواند به جای ایستادن در پشت یكی از سطوح كابینتی برای انجام كارهای مربوط به آماده‌سازی آشپزی، به صورت نشسته روی صندلی و در پشت میز كارهایش را انجام دهد كه این موضوع در حفظ سلامت او بسیار مفید خواهد بود.

5 - میز و صندلی‌های مربوط به آشپزخانه به لحاظ جنس به صورتی هستند كه تمیز كردن و شست‌وشوی آنها به راحتی انجام می‌گیرد؛ در حالی كه اگر شما بخواهید میز و صندلی غذاخوری مهمان را برای خودتان نیز مورد استفاده قرار دهید، امكان لكه‌دار شدن پارچه صندلی‌ها- به‌خصوص در صورت حضور بچه‌های كوچك در خانه- بسیار زیاد است.

6 - یك مزیت بسیار مهم میز و صندلی آشپزخانه در ایام عید است. در این روزها با توجه به اینكه بازار رفت و آمدها بسیار داغ است و معمولا با برنامه‌ریزی‌های قبلی نیز انجام نمی‌گیرد، صرف غذا در محیط جداگانه‌ای مثل آشپزخانه باعث می‌شود فضاهای دیگر خانه به‌هم ریخته نشده و هر آن برای پذیرایی از مهمانان آماده باشد.

محدودیت‌های مكانی

توضیحات فوق با فرض داشتن فضای كافی در آشپزخانه برای اختصاص یك میز و چند صندلی ارائه شده ولی شاید بپرسید در آشپزخانه كوچك ما كه امكان قرار دادن چنین میز و صندلی‌های مستقلی وجود ندارد، چه باید كرد؟!

پاسخ این است كه در چنین شرایطی باید دست به دامان راهكارهای استفاده بهینه از فضا شوید:

میزی جایگزین دیوار

این روزها تبدیل آشپزخانه‌های بسته به باز، اگرچه منجر به حذف تعدادی از كابینت‌های دیواری شده و معایبی نیز به همراه دارد ولی با هدف استفاده بهینه از فضا به‌خصوص در مورد آشپزخانه‌های كوچك، معمولا در بسیاری از نقشه‌ها به‌جای دیوار، پیشخوانی قرار می‌گیرد كه سطحی به‌عنوان میز غذاخوری به آن متصل است (تصویر 2).

به این ترتیب، همه اعضای خانواده با نشستن در پشت میز پیشخوان، از سطح پیشخوان و میز آن به‌عنوان میز غذاخوری استفاده می‌كنند.

نكته: در خانه‌های كوچك كه جایی برای قرار دادن میز و صندلی غذاخوری وجود ندارد، این سطح جایگزین خوبی است.

میزهای دیواری

اگر آشپزخانه بسته‌ای فضای كافی برای قرار دادن میز و صندلی جداگانه را نداشت یا در آشپزخانه اپن شما میزی به جای دیوار در نظر گرفته نشده بود، نگاه دقیق‌تری به محیط بیندازید؛ كافی است دیواری خالی حتی در گوشه‌ای از آشپزخانه وجود داشته باشد.

شما می‌توانید به راحتی از آن قسمت استفاده كرده و میزی را به صورت ثابت یا متحرك به‌عنوان میز غذاخوری ترتیب دهید.

برای این منظور نیز با توجه به شرایط مكانی، راهكارهای مختلفی وجود دارد:

1 - شما می‌توانید فاصله خالی بین 2 كابینت یا فرورفتگی‌ای كه در نتیجه ساخت یك كمد قدیمی یا كابینت بزرگ دیواری در دیوار فضای آشپزخانه ایجاد شده است را با نصب طبقه‌ای به میزی برای اهالی خانواده تبدیل كنید. این طبقه علاوه بر میز غذاخوری، برای كار در آشپزخانه نیز كاربرد دارد(تصویر 3).

2 - كاربرد میزهای تاشوی دیواری در هر شكل و فرمی كه امكان‌پذیر باشد نیز راهكار خوبی برای تبدیل یكی از دیوارهای خالی به میز غذاخوری است.

شما می‌توانید با نصب سطحی نیم‌دایره‌ای، مستطیل، مربع یا شبیه به اینها روی دیواری كه امكان قرار دادن میز و صندلی یا حتی نصب طبقه‌ای ثابت- به‌عنوان میز- در آنجا وجود ندارد و اصولا میز ثابت، مانعی برای رفت‌وآمد و كارهای مربوط در آشپزخانه خواهد بود، میزی موقتی فقط برای زمان صرف غذا فراهم كنید.

میز نیم‌دایره تاشوی تصویر 4 نمونه‌ای از آن است. این میز پس از پایان استفاده در راستای دیوار به پهلو جمع شده و هیچ مانعی را ایجاد نخواهد كرد. این راهكار به‌خصوص برای آشپزخانه‌های راهرویی بسیار ارزشمند است(تصویر 5).

البته در این تصویر میز به صورت ثابت واقع شده ولی اگر آشپزخانه از این هم كم‌عرض‌تر باشد، شما می‌توانید تخته چوب را به وسیله گونیاهای تاشو به دیوار متصل كرده و پس از پایان استفاده در راستای دیوار آویزان كنید.

نكته: در چنین فضاهایی علاوه بر میز تاشو باید از صندلی‌های تاشو استفاده كرد.

تركیب‌های كم‌جا

اگر شما خانواده‌ای 4 یا 5نفره هستید و فضای داخل آشپزخانه در حالت عادی به اندازه‌ای است كه شما بتوانید یك میز و 5-4صندلی به طور موقتی در آنجا قرار دهید، از تركیب‌های كم‌جا استفاده كنید.

این قبیل میزها به‌صورت سطح بزرگ چندتكه‌ای هستند كه تكه‌ها توسط لولا به هم متصل بوده و به طور كلی میز غذاخوری را تشكیل می‌دهند كه معمولا دایره یا بیضی‌شكل است.

در بعضی از انواع اینها به همراهشان چهارپایه‌هایی نیز به جای صندلی دارند كه برای آنها نیز جایگاهی در سطح زیرین میز درنظر گرفته شده است(تصویر 6).

شما می‌توانید پس از صرف غذا میز را به كوچك‌ترین اندازه تبدیل كرده و در گوشه‌ای از آشپزخانه جای دهید.

كابینت‌های میزدار

در آشپزخانه‌های با سیستم باز- كه در پیشخوان، سطحی برای میز در نظر گرفته نشده یا اصولا امكان چنین كاری وجود نداشته است- در صورتی كه ورودی آشپزخانه به اندازه كافی باز باشد، سطحی با یك یا 2 پایه بلند به كنار یكی از كابینت‌های ورودی نصب كنید. در تصویر 7 شما نمونه‌ای از این قبیل میزها را می‌بینید

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : هدیه

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگانشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic